Jak wygląda i na czym polega skup bydła przez ubojnię?
Skup bydła przez ubojnię stanowi ostatni krok hodowcy do zarobienia na swojej pracy. Jednak należy wiedzieć, na czym dokładnie on polega i jaki jest jego przebieg. Dzięki rozumieniu procesu łatwiej jest dostosować pracę, a także ze spokojem można wziąć kolejny kęs mięsa pochodzącego ze sprawdzonej rzeźni. Jest to spowodowane tym, że wokół samego uboju krążą bardzo różne informacje.
Czym jest skup bydła?
Zanim mięso trafi na nasze stoły, musi zostać wyhodowane, a kolejno przetworzone. W środku całego procesu znajduje się ubój. Ten prowadzony jest między innymi przez Ubojnia Zwierząt Rzeźnych Bożena Kebej. Obejmuje on zarówno bydło, konie, owce, jak i kozy. Firma odkupuje od hodowcy zwierzęta, kolejno poddaje je ubojowi w rzeźni, by następnie profesjonalnie podzielić daną sztukę na partie. A te następnie zmierzają do sklepów i restauracji. Aby jednak proces przebiegał sprawnie i był jak najmniej stresujący dla zwierząt, konieczne jest stosowanie odpowiednich procedur oraz sprawna rzeź. Jednak to już jest praktycznie sam koniec drogi bydła. Jak jednak wygląda początek i całość pracy skupu?
Proces skupu zwierząt rzeźnych
Nim jednak odda się bydło do skupu, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim żadna firma nie przyjmuje zwierząt chorych, niedożywionych, czy z widocznymi śladami znęcania się nad nimi. Każda sztuka musi być odpowiednio zarejestrowana i poddawana kontroli i opiece weterynarza. Tylko w ten sposób udokumentowane zwierzę może zostać przyjęte do rzeźni. Chodzi tu tak i o jakość mięsa, jak i fakt, by nad bydłem się nie znęcano. Po takiej weryfikacji uzgadniana jest cena zakupu, a całość transakcji ujmowana jest na dokumentach. Jakiekolwiek wątpliwości i niezgodności oraz stan zwierząt nie tylko wyklucza finalizację transakcji, ale grozi także karą ze strony funkcjonariuszy, wezwanych przez ubojnię. Kiedy wszystko jest dobrze, bydło czeka na swoją kolej w rzeźni na ubicie. Odbywa się to w warunkach jak najmniej stresujących, sterylnych i przy minimalnych cierpieniu zwierząt. Skup bydła polega nie tylko na wyborze najlepszych egzemplarzy rzeźnych, zdrowych i w dobrym stanie, ale także na ich oprawieniu i dostarczeniu do klientów.