Czy rodzaj uboju ma wpływ na jakość mięsa?
Mięso jest ważnym składnikiem diety, zapewniając nie tylko dużą ilość łatwo przyswajalnego białka oraz witamin i makroelementów, w tym tak potrzebnego żelaza, ale również oferuje wspaniałe doznania smakowe. Nie można jednak zapominać, że zanim mięso będzie mogło trafić na stół, niezbędne są odpowiednie działania podejmowane przez hodowcę, firmę zajmującą się ubojem zwierząt rzeźnych, a także dystrybutora, który musi dostarczyć je do odbiorcy, stwarzając warunki umożliwiające zachowanie świeżości. Przekonajmy się, czy ubój ma znaczenie dla walorów kupowanego przez konsumentów mięsa.
Co wpływa na smak mięsa i jego jakość?
Czynnikami decydującymi o jakości i smaku mięsa są kwestie związane z właściwym doborem rasy zwierząt – między poszczególnymi odmianami bydła czy owiec występują tu bardzo duże i dostrzegalne nie tylko przez smakoszy różnice. Istotny jest również wiek czy kondycja poszczególnych sztuk. Znaczenie ma również rodzaj stosowanej w hodowli paszy, która wpływa zarówno na tempo przyrostu masy mięśniowej, jak i na proporcje tłuszczu czy zawartość istotnych składników odżywczych. Okazuje się jednak, że dla wartości mięsa liczy się również odpowiedni sposób uboju. Niepotrzebny stres towarzyszący temu procesowi oraz niedochowanie obowiązujących procedur może znacząco pogorszyć wartość kulinarną mięsa.
Dlaczego właściwy ubój może poprawić walory mięsa?
Największym wyzwaniem związanym z ubojem jest właściwe przeprowadzenie wszystkich jego koniecznych etapów. Chodzi tu zarówno o wcześniejsze przygotowanie żywca w hodowli, jak i zapewnienie okresu odpoczynku po transporcie oraz przeładunku, a także użycie odpowiedniej technologii w czasie oszałamiania. Przekłada się to nie tylko na walory smakowe, ale też lepszą podatność na dłuższe przechowywanie.